sobota, 29 stycznia 2011

5 zasad sushi

Sushi. Kiedyś kompletnie u nas nieznane, teraz szturmem zdobywa polskie podniebienia i to nie tylko w sushibarach, ale i w polskich kuchniach. Robienie sushi jest stosunkowo łatwe, a rosnące zainteresowanie tematem spowodowało, że przedstawiam kilka zasad które warto poznać: 



1. Dobrze przygotuj ryż.
Podstawowym składnikiem sushi jest ryż. Przepisów preparacji jest sporo i trochę się różnią, ale ryż zawsze musi być on krótkoziarnisty. Niezbędne płukanie najlepiej przeprowadzać przy użyciu sitka i miski - sypiemy wtedy ryż na sitko i delikatnie przecieramy w misce z wodą. Potem zmieniamy wodę i powtarzamy czynność 3-4 razy, oszczędza nam to czas w porównaniu ze zwykłym odsączaniem w misce. Gotując ryż, nie zapominajmy o mieszaniu na początku, inaczej będzie przywierał do garnka. Ocet ryżowy najlepiej dawać w proporcji 2-3 łyżeczki na 100g ryżu, zresztą można go na ogół zastąpić spirytusowym.
2. Nori z dobrej strony.
Algi morskie nori stosujemy ustawiając je błyszczącą stroną na zewnątrz. Są bardzo zdrowe, aż 28% masy wodorostów pochodzi z minerałów, dlatego nie bójmy się używać go także w innych potrawach. Do sklejania nori najlepiej jest stosować... ryż. Cienki pasek ryżu sklei je trwale i bez deformacji. Kroić wodorosty należy szerokim nożem o gładkim ostrzu, inaczej może dojść do deformacji i uszkodzeń.
3. Ryby
W Japonii najczęściej ryba w sushi jest surowa. Popularne w Europie i USA postacie sushi (głównie z gotowaną lub wędzoną rybą), są tam rzadko spotykane poza restauracjami dla turystów, dodatkowo u nas często stosuje się surimi ze względu na cenę i łatwość użycia. Niestety nie są to prawdziwe paluszki krabowe, jedynie zmielona ryba (ok 35 % masy) i aromat krabów. Ja zachęcam do spróbowania każdej wersji, ważne tylko by surowe owoce morza były świeże, inaczej przegrają w przedbiegach z wędzonym łososiem.
4. Przyrządzanie.
Spożywać sushi powinno się w czasie nie dalszym niż godzinę. Rolować sushi-maki i california-maki najlepiej na naturalnych matach o grubych listwach (można kupić w większości dużych marketów). Sushi dla leniwych: tradycyjnie Japończycy jedli sushi mieszając ryż i rybę w misce, po czym wydobywali je kawałkami nori. Polecam! Dla niecierpliwych: Rice cooker, czyli garnek do sushi, powoduje iż ryż będzie gotowy w ok 40 minut i nigdy się nie przypali.
5. Jedzenie
Większość osób myśli, iż jedzenie sushi odbywa się przy pomocy pałeczek, szczególnie że dostaje się je do potraw w sushi barach. Prawda jest taka, że Japończycy podnoszą sushi palcami, ocierają je o górkę wasabi, maczają w talerzyku sosu sojowego i konsumują zagryzając ciętym w paski imbirem. W restauracjach dochodzi do tego cała celebracja - rozmowa z sushimasterem (chwalenie i pytania co poleca), odpowiednie popijanie itp, ale w domach się tym nikt nie przejmuje, także i Wy nie musicie :)
Smacznego!